понеділок, 23 листопада 2015 р.

Нотатки до звіту шостого тижня дистанційних курсів
 НТУ "ХПІ" "Куратор змісту"

Оцінка достовірності фотографії
Ab ovo (від самого початку)
Шукала фото для виконання завдання в Google картинки за запитом «бібліотеки». Побачила літню фотографію (за 11 серпня 2015 р.) з інформацією про переселення бібліотеки Дарницького району м. Києва в будівлю гімназії http://kievvlast.com.ua/text/knigi_protiv_shkoli-_darnickie_vlasti_viselili_gimnazistov_i_zavezli_v_ih_klassi_biblioteku29371.html

Ця інформація взагалі потребує перевірки. Але мене зараз зацікавило фото з розкиданими книжками. Зрозуміло було, що ця картинка не відповідає тексту. Стало цікаво звідки вона. Загрузила світлину на пошук Google картинки. Google зразу ж відповів, що це фото скоріше за все:
«Скорее всего, на картинке  lugares abandonados chernobyl» (закинуті місця Чорнобилю?!). Результатов: примерно 1 520 (1,09 сек.).

Потім це фото на сайтах http://www.g8ozd.ru/mesta-prizraki/, http://myotpusk.mirtesen.ru/blog/43464959422/ZHutko-krasivyie-zabroshennyie-mesta вже фігурувало як «24. Бывшая библиотека в России».

http://yahooeu.ru/photo/62031-zhutkie-zabroshennye-mesta.htmlЗаброшенная библиотека, Припять.
На сайті http://fekalipsis.livejournal.com/6369748.html це фото «прикрашало» інформацію про необхідність модернізації російських бібліотек (від 23 травня 2014 р.)

Перевіримо фото на сервісі Findexif.com. На жаль, це фото не має фотоданих EXIF (тобто відомостей, коли було зроблено фото, яким пристроєм, параметри зображення, місце зйомки).

На сайті FotoForensics домальованих фрагментів було не знайдено. Фото оригінальне, та EXIF-даних знову ж таки немає.


Программа TinEye – робить зворотній пошук зображень, тут можна знайти оригінальне джерело та де публіковалося вперше.

На запит фото:
72 Results
Searched over 13.376 billion images in 1.3 seconds.
for image: http://kievvlast.com.ua/project/resources/2015/08/rm8PGBW...
Results will expire for unregistered users. Login or register for a free account to start saving your searches.
TinEye is free to use for non-commercial purposes. See our Products and APIs for commercial solutions.
Переклад:
72 Результати
Пошук більш 13376000000 зображень в 1,3 секунди.
для зображення: HTTP: //kievvlast.com.ua/project/resources/2015/08/rm8PGBW ...
Результати закінчується для незареєстрованих користувачів. Увійдіть або зареєструйтесь, щоб отримати безкоштовний акаунт, щоб почати економити ваші пошуки.
TinEye вільно використовувати в некомерційних цілях. Дивіться наші продукти та інтерфейси для комерційних рішень.В результатах пошуку бачимо, що це фото використано 2 листопада 2014 р. traity.com з побажаннями спеціаліста з комп'ютерної техніки Cliff Ping із США «Сподіваюся, що це ніколи не відбудеться, http://t.co/VOSDIRw1ak, 2 листопада 2014».

Ого-го! На TinEye вперше згадується це фото ще 5 квітня 2008 р. Ілюструвало інформацію стосовно російських бібліотек http://www.ein-hod.net/2008_04_01_archive.html. В 2008 р. також це фото було на сайті www.mixx.com.

Чесно кажучи уже навіть не цікаво стало дивитися, як це заїзжене фото використовують різні люди в різних країнах, як символ занедбаної бібліотеки.
Спробувала зареєструватися на сайті http://www.smtdp.com/ (Picture Manipulation Inspector (PMI) – рішення російської компанії SMTDP Tech). Цей сервіс в демо-версії дозволяє за день перевірити безкоштовно 3 фотографії. Але чомусь дані регістрації не дозволили скористатися цим ресурсом. Можливо, причина – телефон.

Це було дуже цікаве завдання, але іноземні ресурси не можуть надати EXIF-дані фото, які зроблені вітчизняними спеціалістами через майже повну відсутність авторського права. Наші фотографії публікуються без відомостей про фотографа, часто навіть не вказується місце фотографування. Цей матеріал дуже знадобиться для роботи. Першим правилом для мене є публікувати свої фото, а чужі світлини завжди перевіряти.

Немає коментарів :

Дописати коментар

Ліцензія Creative Commons
Твір "Наукоїд. Наукоед", створений Карнаух І. А. ліцензовано за ліцензією Creative Commons Із Зазначенням Авторства - Некомерційна - Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна.